پیشگفتار 
به نام خداوند جان و خرد             کزین برتر اندیشه برنگذرد

سپاس پروردگار یکتا که توانایی و همت لازم جهت تهیه مطالب این کتاب را به ما ارزانی داشت. ایجاد و احداث باغ های گیاهشناسی و کلکسیون های گیاهی همواره مورد توجه دانش پژوهان و علاقه مندان به طبیعت بوده است و کمتر کشوری را می توان یافت که از این جاذبه علمی و گردشگری بی بهره باشد. 
اصفهان با دارا بودن اقلیمی نیمه خشک در مرکز ایران زمین توانسته است خود را برازنده عنوان باغ شهر ایران نماید. این حقیقت ایجاب نمود تا در سال 1375 مجموعه ای با نام باغ گلها در این شهر تأسیس گردد. 
این مجموعه علاوه بر دارا بودن گیاهان زیبا و فضای دلنشین شامل کلکسیون های مختلف گیاهی مانند کلکسیون گیاهان صخره دوست، گیاهان داروئی، سوزنی برگان، گل های پیازی، گیاهان پوششی و گونه های مختلف رز می باشد و بسیاری از نیازهای علمی کارشناسان و دانشجویان رشته های مختلف کشاورزی و علوم زیستی را بر آورده می نماید. 
مسلماً تا کنون کتب بسیاری در خصوص گیاهان فضای سبز منتشر شده است که در نوع خود ارزشمند هستند. با کسب اجازه از اساتید محترم که اولین دروس علوم کشاورزی و باغبانی را به ما آموختند در کتاب حاضر ضمن رعایت اصول علمی درخصوص شناسایی و معرفی گیاهان، سعی شده است با توجه به شرایط آب و هوایی و زراعی اصفهان ، عادات رشد، زمان گلدهی ، دوره گلدهی  و سایر عکس العمل های گیاهان نسبت به عوامل محیطی موجود مورد ارزیابی قرار گیرد. مطالب کتاب با توجه به نتایج و دستاوردهای پروژه های پژوهشی یا مشاهدات عینی و تجربه حاصل از سال های متمادی کار کارشناسی در عرصه های تولید، اجرایی و نگهداری فضای سبز که مسلماً نسبت به مطالب کتبی که صرفاً ترجمه محض رفرنس های خارجی هستند ارزش کاربردی بیشتری دارد به صورت خلاصه و به زبان ساده و سلیس بیان شده است تا شاید برای کارشناسان فضای سبز و علاقه مندان به گیاهان زینتی مفید واقع شود.
 در این کتاب به معرفی حدود سیصد گونه از گونه های گیاهی موجود در باغ گلها به تفکیک نوع گیاه در قالب چند بخش شامل درختان و درختچه های پهن برگ و سوزنی برگ و گل های علفی دائمی و فصلی پرداخته شده است ضمن آنکه قسمت اعظم گیاهان نامبرده در کتاب از گیاهان موجود در فضای سبز شهر اصفهان هستند و در واقع این کتاب اطلس مصوری از گیاهان فضای سبز شهر اصفهان است و گونه های نامبرده در آن قابل استفاده در اقلیم های مشابه می باشند. همچنین به دلیل عدم آشنایی بسیاری از مردم با تقسیم بندی گیاهان فضای سبز و روش های تکثیر آنها بخش نخست کتاب به این مقوله اختصاص یافته است. 
گیاهان این کتاب براساس الفبای فارسی معرفی شده اند و در کنار نام هر گیاه نام علمی و خانواده آن ذکر شده است . نام علمی از دو کلمه لاتین تشکیل شده که کلمه سمت چپ جنس و کلمه سمت راست گونه می باشد. نام علمی هر گیاه بین المللی می باشد بطوریکه هر گیاه در تمام دنیا با نام علمی خود شناخته می شود.
 در صفحات پایانی کتاب نیز جهت سهولت در امر جستجوی گیاهان، فهرست الفبایی اسامی فارسی گیاهان، فهرست الفبایی اسامی علمی و فهرست الفبایی گیاهان پوششی و بالارونده ضمیمه گردیده است.

مریم حجتی و حمیدرضا اصلانی 
                                                                                                                    زمستان 91